Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Program badawczy

Projekty badawcze i analizy realizowane przez FDN mają na celu poszerzenie wiedzy dotyczącej problematyki dziecka krzywdzonego, a także są podstawą działań w ramach poszczególnych programów FDN.

WIĘCEJ

Zapobieganie problemowi porzucania dzieci

Fundacja Dzieci Niczyje brała udział w międzynarodowym projekcie badawczym Porzucanie dzieci i zapobieganie temu problemowi w Europie koordynowanym przez Instytut Pracy, Zdrowia i Organizacji Uniwersytetu Nottingham w Wielkiej Brytanii (ośrodek współpracujący ze Światową Organizacją Zdrowia).

 

W ramach projektu przygotowywane zostały analizy prawne dotyczące porzucania niemowląt oraz zestawienia dostępnych danych na ten temat.

 

Na przełomie 2010 i 2011 r. przeprowadzone były badania kwestionariuszowe w oddziałach noworodków i neonatologii warszawskich szpitali położniczych dotyczące liczby porzuconych niemowląt oraz całego tła tego problemu.

 

Na 2011 r. przeprowadzony został drugi etap badania dotyczący zapobiegania w zakresie problemu porzucania dzieci. Przeprowadzone zostały wywiady w instytucjach i organizacjach, których działalność jest związana z tego rodzaju profilaktyką.

5 grudnia 2011 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja "Zapobieganie problemowi porzucania dzieci" będąca podsumowaniem projektu.

 

Partnerzy:

Institute of Work, Health & Organisations, University of Nottingham, Wielka Brytania

Department of Psychology, University of Copenhagen, Dania

University of Lyon, ISPEF, Francja

Children’s High Level Group, Bucharest, Rumunia

Family and Child Association, Budapest, Węgry

For Our Children Foundation, Sofia, Bułgaria

SOCIA -Social Reform Foundation, Bratislava, Słowacja

“Life Together” Association, Ostrava, Czechy

Paramos vaikams centras, Vilnius, Litwa

 

Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Daphne III.

Czas trwania projektu: marzec 2010 – luty 2012.